niedziela, 20 kwietnia 2025r.
   
Czcionka
image image image image
Promesa na budowę obiektów kulturalnych w Strzelcach i Tworzyjanowie
Znamy sołtysów w 8 miejscowościach gminy Marcinowice
Nowe zobowiązania dla rolników w związku z dyrektywą azotanową Od 26 lipca 2018 roku weszło w życie rozporządzenie wprowadzające tzw. „Program azotanowy”.  
Rekrutacja Rekrutacja do publicznego przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do I klas szkół podstawowych na rok szkolny 2019/2020 w Gminie Marcinowice
 
NEWS:

Budżet na kolejny rok uchwalony jednogłośnie

Ogromnym zaufaniem obdarzyła Rada Gminy Marcinowice Wójta  Jerzego Guzika.  Na ostatniej sesji, która odbyła się  20 grudnia jednogłośnie została przyjęta uchwała budżetowa na rok 2012 r. W tegorocznym budżecie 2011r.  znaczną część środków finansowych przeznaczono na inwestycje . Główny  cele  jaki został założony i osiągnięty to realizacja kolejnego etapu kanalizacji , remonty dróg  i chodników,  modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego, rozpoczęcie budowy świetlicy w Chwałkowie, modernizacja świetlicy w Mysłakowie oraz budowa ‘ORLIKA’.  Budżet 2012 roku również zakłada realizacje wielu inwestycji. Kluczowymi inwestycjami w budżecie 2012 roku są zabezpieczenie środków na kolejny etap kanalizacji gminy ( tym razem Szczepanowa ) oraz 900 tys. zł dofinansowania dla Powiatu Świdnickiego na realizację  kolejnego   odcinka przebudowy drogi powiatowej nr 2879D Klecin- Śmiałowice. Choć rok 2012 jeszcze się nie rozpoczął Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik już czyni  starania, aby pozyskać dodatkowe środki finansowe, które zwiększą zakładane dochody i pozwolą na realizacje wielu kolejnych inwestycji.

Więcej: Budżet na kolejny rok uchwalony jednogłośnie

 

Kanalizacji Gminy Marcinowice

Niezwykle sprawnie przebiegła budowa kanalizacji w miejscowości Zebrzydów. Po trwających  niespełna rok pracach inwestycja dobiega końca.  W tej chwili trwają próby szczelności oraz uruchomienia pompowni, czyli ostatni etap.  Wójt Gminy Marcinowice próbując jak najszybciej ukończyć proces  kanalizacji gminy, szuka również sposobów na pozyskanie dofinansowania. Dlatego też jako inwestor  w Zebrzydowie pojawiła się gminna spółka - Zakład Usług Wodnych i Komunalnych sp. Z o.o. w Strzelcach, pozwoli to na uzyskanie środków finansowych z dodatkowych źródeł i jednocześnie na duże oszczędności polegające na odzyskanie i zakwalifikowanie podatku VAT jako kosztu kwalifikowanego projektu. W celu zabezpieczenia i realizacji projektu Wójt Gminy Jerzy Guzik przekazał spółce środki z budżetu gminy. Kolejny etap realizacji kanalizacji Gminy Marcinowice to budowa rurociągu przesyłowego z Marcinowic do Szczepanowa oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej w całej miejscowości Szczepanów. Będzie to piąta miejscowość na terenie Gminy Marcinowice, która zostanie skanalizowana w przeciągu ostatnich 18 miesięcy. Na ostatni etap został złożony wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W listopadzie pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przeprowadzili kontrolę realizacji  i wydatkowania środków w ramach pierwszego etapu kanalizacji gminy Marcinowice w miejscowościach Gruszów, Stefanowice i Marcinowice i wystawili pozytywną ocenę realizacji operacji. Do końca roku do budżetu Gminy Marcinowice wpłynie kwota 2 883 651,00  zł  jako refundacja poniesionych wydatków o jaką ubiegała się gmina w ramach środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

''Akacjowe Śpiewule'' w Pasażu Grunwaldzkim

Ostatnie tygodnie roku to nie tylko okres gorączki zakupów, ale również czas wielu Jarmarków Bożonarodzeniowych  i prezentacji stołów wigilijnych.  W ostatnią sobotę 17 grudnia Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprosili 26 Kół Gospodyń Wiejskich do Pasażu Grunwaldziego we Wrocławiu, aby zaprezentowały tradycyjny stół wigilijny. Wśród nich znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich „Akacjowe Śpiewule” z Kątek reprezentujące  Gminę Marcinowice jako jedyną z Powiatu Świdnickiego.. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz, Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński, Dyrektor Pasażu Grunwaldzkiego Maciej Sanetra i Ksiądz Biskup Edward Janiak. Nasze Panie nie tylko częstowały swoimi potrawami wszystkich odwiedzających stoisko gości, ale również zaprezentowały się na scenie i promowały swoją płytę „Akacjowy Zakątek”. Uczestnicy Prezentacji otrzymali dyplomy pamiątkowe przygotowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz upominki ufundowane ze środków unijnych w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2010-2011 dla województwa dolnośląskiego.

Więcej: ''Akacjowe Śpiewule'' w Pasażu Grunwaldzkim

 

V Ślężański Festiwal Rzemiosła, Rękodzieła i Produktu Lokalnego

Już po raz piąty Stowarzyszenie „ŚLĘŻANIE –Lokalna Grupa Działania”, którego członkiem jest Gmina Marcinowice zorganizowało w dniach 10-11 grudnia br. w Sobótce Ślężański Festiwal Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego. Wśród wielu atrakcji jakie przewidzieli organizatorzy był konkurs na najpiękniejsze drzewko bożonarodzeniowe oraz  festiwal stołów  wigilijnych. Gminę Marcinowice reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich „ Akacjowe Śpiewule ”. Nasze panie oprócz pięknie przygotowanego stołu wigilijnego zaprezentowały program artystyczny i wykonały kilka kolęd z przygotowanego świątecznego repertuaru. Do udziału w Festiwalu zaproszono wytwórców, rękodzielników, artystów, rzemieślników, którzy prezentowali swoje wyroby i umożliwili ich nabycie na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

 

Darmowy Internet w bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Marcinowicach z/s w Wirach  już drugi rok uczestniczy w programie  „Akademia Orange dla bibliotek” Fundacji Orange. Program ten ma na celu stworzenie warunków, które pozwolą biblioteką  publicznym przekształcić się w ważne dla lokalnej społeczności centra informacyjne,  kulturalne i edukacyjne.
Fundacja Orange przekazała bibliotece dotację finansową w celu pokrycia kosztów popularyzacji i zwiększenia wykorzystania Internetu, w szczególności pokrycia kosztów dostępu do Internetu w placówce głównej w Wirach i filii bibliotecznej w Szczepanowie.
Realizując ten program biblioteki  udostępniają  bezpłatne korzystanie z Internetu wszystkim użytkownikom biblioteki. W bibliotece do dyspozycji użytkowników jest stanowisko komputerowe wyposażone w drukarkę, programy użytkowe. Użytkownicy mają też możliwość nagrania wyszukanych informacji na płyty CD oraz inne nośniki np. typu pendrive.

 

Złote Gody

Nie każdemu jest dane, by po pięćdziesięciu latach wspólnego pożycia małżeńskiego, móc raz jeszcze wrócić pamięcią do wzruszającej, pięknej chwili zawarcia związku małżeńskiego. Okazją do wspomnień był dzień 10 grudnia br., w którym uroczyście pięć par, a wśród nich para z Gminy Marcinowice Państwo Maria i Stanisław Staryszak w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy otrzymali medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  Pana Bronisława Komorowskiego. Ważnym punktem uroczystości było złożenie obietnicy małżeńskiej, która w treści nawiązywała do złożonej przed półwieczem przysięgi małżeńskiej. Był to wzruszający moment dla wszystkich dostojnych Jubilatów i zaproszonych gości. Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik wręczył Państwu Staryszakom nadane im odznaczenia z upominkami.  Życząc wszystkim Jubilatom jeszcze wielu dni przeżytych razem w szczęściu, poszanowaniu i nie gasnącej miłości Pan Wójt podkreślił, że stanowią przykład trwałości związku dla współczesnych małżeństw oraz  młodych ludzi, którzy planują założyć rodzinę, jak dzięki zaufaniu, wyrozumiałości i bezgranicznej miłości można przeżyć w związku małżeńskim pół wieku. 50 lat temu 25 czerwca 1961 roku Państwo Staryszak zawarli związek małżeński i do dziś wytrwali szczęśliwie w złożonej przysiędze.

 

Kolejna inwestycja przy drodze powiatowej

Mimo zbliżających się chłodów, na terenie naszej gminy prace budowlane trwają, a plany inwestycyjne na kolejny rok wciąż się poszerzają o kolejne zadania. Kilka tygodni temu przy drodze powiatowej Szczepanów – Gola Świdnicka zostało wybudowane i oddane do eksploatacji oświetlenie i chodnik prowadzący do kaplicy i cmentarza. Budowa chodnika i oświetlenia ulicznego została sfinansowana ze środków budżetu gminy oraz środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszt inwestycji to kwota ponad 244 tys. zł. Po pięknie oświetlonym skrzyżowaniu w Szczepanowie czas na Golę Świdnicką. Trwają prace przy budowie oświetlenia ulicznego w Goli Świdnickiej. Oświetlenie zostało poprowadzone wzdłuż drogi powiatowej w kierunku boiska sportowego. Wykonano również zasilanie do budynku szatni sportowej. Inwestycja w tej miejscowości dobiega już końca.

 

Uroczyste przekazanie wozu bojowego w Tworzyjanowie

Dzień 11 listopada w Gminie Marcinowice był okazją nie tylko do świętowania kolejnej rocznicy Odzyskania Niepodległości, ale również okazją do uroczystego przekazania i poświęcenia nowo zakupionego wozu bojowego, który będzie służył druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tworzyjanowie. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Marszałek Włodzimierz Chlebosz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, kapelan Straży Pożarnej powiatu średzkiego ks.Adrian Kosendiak, proboszcz parafii p.w. Wszystkich Świętych ks. Grzegorz Ławniczak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  Tomasz Szuszwalak. Zaproszeni goście,  władze Gminy Marcinowice na czele z Wójtem Jerzym Guzikiem, druhowie strażacy  oraz mieszkańcy Tworzyjanowa zebrali się wspólnie przed budynkiem remizy, gdzie uroczyście dokonano przecięcia wstęgi. Wójt Gminy Jerzy Guzik na ręce naczelnika OSP Tworzyjanów Henryka Kuliga przekazał kluczyki i dziękując za dotychczasową współpracę, a szczególnie udział jednostki w ostatnich powodziach, życzył szczęśliwych wyjazdów i  powrotów z akcji.

 

Konkurs na Ślężański Produkt Lokalny

Zarząd Stowarzyszenia, po głębokiej analizie dokonał zmiany Regulaminu Certyfikacji Ślężańskiego Produktu Lokalnego.  Przyznane w roku bieżącym certyfikaty nadane zostaną na czas nieokreślony, a produkty nimi oznaczone poddawane będą okresowym kontrolom zachowania jakości. Szczegóły zawarte są w regulaminie. Zarząd pracuje nad programem promocji produktu w roku 2012. Obecnie przygotowujemy się do promocji w trakcie V Ślężańskiego Festiwalu Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego oraz kiermaszu w sieci sklepów Irena.

REGULAMIN CERTYFIKACJI
WNIOSEK

 

11 LISTOPADA w Szkole Podstawowej w Strzelcach

Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia1937roku czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień W czasach PRL wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

Więcej: 11 LISTOPADA w Szkole Podstawowej w Strzelcach

 

Strona 135 z 159

WYSZUKIWARKA

Przyjęcia interesantów

Wójt Gminy Marcinowice Stanisław Leń przyjmuje interesantów
w sprawach skarg i wniosków
w każdy wtorek
w godzinach od 12:00 do 17:00.
Jeśli to możliwe prosimy o wcześniejszy kontakt pod nr tel. 74/85 85 226.

INFORMACJE

  • Opłata skarbowa Nr konta bankowego Urzędu Gminy Marcinowice do uiszczania opłaty skarbowej: B.S. Świdnica O/Marcinowice 56 9531 1029 2001 0000 0101 0001

Odwiedź nas na Facebooku

Wybory do Europarlamentu

Banery




STRATEGIA GMINY MARCINOWICE


Gmina Marcinowice