piątek, 24 maja 2024r.
   
Czcionka

Poprawa stanu powietrza w Aglomeracji Wałbrzyskiej - Marcinowice

Szanowni Państwo,

Gmina Marcinowice wspólnie z gminami z terenu Aglomeracji Wałbrzyskiej  przystąpiła do przygotowania wspólnego  wniosku o dotację ze środków Unii Europejskiej na wymianę kotłów opalanych paliwem stałym ( np. koks, węgiel, ekogorszek) na bardziej przyjazne  środowisku źródła ciepła.

W ramach projektu możliwe będzie dofinansowania modernizacji  systemów grzewczych (np. wymiana kotła, instalacji grzewczej)  w budynkach jednorodzinnych oraz lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Przewidujemy, że na ten cel mieszkańcy będą mogli otrzymać dotację w maksymalnej wysokości 25 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 10 tys. zł dla mieszkania w budynku wielorodzinnym (wartości mogą ulec zmianie). nie więcej jednak niż 70% wydatków poniesionych na inwestycję.

Abyśmy mogli dla mieszkańców gminy złożyć wniosek o dotację w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego prosimy Państwa o zgłaszanie wstępnej deklaracji udziału w projekcie, która pozwoli nam na prawidłowe przygotowanie wniosku o dotację. Bez Państwa aktywnego  udziału nie zrealizujemy projektu na terenie naszej gminy.

Wstępną deklarację udziału w projekcie można złożyć za pośrednictwem internetu korzystając z adresu http://marcinowice.badanie.net/ lub w wersji papierowej na formularzu zgłoszenia. Aby móc złożyć deklarację za pośrednictwem internetu w pierwszej kolejności musicie Państwo uzyskać hasło, które udostępni Państwu pracownik Urzędu Gminy Marcinowice Pan Ryszard Porębski, Referat Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami, telefon (74) 850 34 96, (74) 8585 226, e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
Formularz drukowany zgłoszenia dostępny jest w Urzędzie Gminy Marcinowice, ul. J.Tuwima 2, 58-124 Marcinowice, pokój nr 12.

Wstępne deklaracja udziału w projekcie można będzie składać w terminie do 31.01.2019 r.

Złożenie deklaracji nie gwarantuje uzyskania dotacji, ale osoby, które rzetelnie wypełnią deklaracje mogą liczyć na preferencje w sytuacji uzyskania przez projekt dofinansowania ze środków Unii Europejskie.

Przed wypełnieniem zgłoszenia uprzejmie prosimy o uważne zapoznanie się z instrukcjami wypełniania. W przypadku pytań prosimy o kontakt z Panem Ryszardem Porębskim, e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ., od poniedziałku do piątku w godzinach: Poniedziałek 7:30 - 15:30 Wtorek 7:30 - 17:00 Środa 7:30 - 15:30 Czwartek 7:30 - 15:30 Piątek 7:30 - 14:00.

Przewidujemy organizację spotkań w celu ułatwienia Państwu wypełniania zgłoszeń. O terminach spotkań będziemy informować odrębnym komunikatem.

UWAGA !!!

Szanowni mieszkańcy,

informujemy, że przedłużony został termin zbierania deklaracji do projektu "Poprawa stanu powietrza w Aglomeracji Wałbrzyskiej" do 31.01.2019 r.

Załączniki:

Wstępna deklaracja - mieszkania (plik .doc)

Wstępna deklaracja - mieszkania (plik .pdf)

Wstępna deklaracja - budynki (plik .doc)

Wstępna Deklaracja - budynki ( plik .pdf)

 

 

Prezentacja----> Plik .pdf - prezentacja - Spotkanie Informacyjne Poprawa stanu powietrza w Aglomeracji Wałbrzyskiej

 

 

Przypominamy o możliwości składania deklaracji na dofinansowanie do wymiany kotłów. Deklaracje przyjmowane są do końca stycznia 2019 r.

Na co można uzyskać dotację (przykład najważniejszych wydatków)

- Zastąpienia kotła wykorzystującego paliwa stałe innym przyjaznym dla środowiskiem źródłem ciepła

- Modernizacja systemu grzewczego

- System zarządzania i monitorowania energią.

- Inwestycje w OZE jako element uzupełniający projektu np.: kolektory solarne lub fotowoltaika jako element zasilania ogrzewania pieca zużywającego duże ilości energii elektrycznej

- Koszty dokumentacji np. audyt.

Wartość możliwej do uzyskania dotacji

- w lokalu mieszkalnym w budynku wielorodzinnym lub jednorodzinnym dotacja max do 10 tys. zł.

- w budynku jednorodzinnym /w zabudowie bliźniaczej / szeregowej dotacja max do 25 tys. zł.

Wartości są orientacyjne i mogą ulec zmianie w zależności od warunków konkursu

Dotacja nie może przekroczyć 70% wartości wydatków podlegających refundacji

Warunki jakie należy spełniać

- Obowiązkowe przygotowanie audytu przed realizacją projektu. Zakres modernizacji musi wynikać z audytu. Jeżeli modernizacja wymaga pozwolenia na budowę (np. instalacja gazowa) data pozwolenia powinna być późniejsza niż data audytu energetycznego. Audyt nie może być starszy niż 2 lata od momentu złożenia właściwego wniosku przez gminę.

- W przygotowaniu audytu pomoże gmina po zatwierdzeniu projektu

- Dofinansowanie można uzyskać na inwestycję związaną tylko z zastąpieniem głównego źródła ciepła, które jest gorsze niż kocioł Klasy V

- Wymieniany kocioł musi być opalany paliwem stałym (węgiel, koks, ekogroszek, miał węglowy) z wyłączeniem biomasy ( np. pellet, drewno)

- Brak jest możliwości wymiany kotła na nowy kocioł węglowy, opalany ekogroszkiem, koksem, miałem węglowym, olejem opałowym itp. nawet klasy V.

- Budynek lub mieszkanie musi spełniać wymagania energetyczne na poziomie 450 KwH/m2/rok. Z tego warunku zwolnione mogą być nieruchomości wpisane do rejestru lub ewidencji zabytków przy spełnieniu określonych warunków ( 1 z 3 ) tj.: wymienione okna lub docieplone stropy lub wentylacja z odzyskiem energii

- W wyniku realizacji inwestycji zostanie ograniczona emisja CO2

i pyłów (CO2 w przypadku zmiany paliwa o minimum o 30%). Warunek ograniczenia CO2 nie dotyczy sieci ciepłowniczych.

 

Wymieniony wysokoemisyjny kocioł/piec na inny kocioł/miejscowy ogrzewacz powietrza możemy zastąpić:

-kotłem/piecem spalającym biomasę lub paliwa gazowe(wykluczone są kotły węglowe)

- pompą ciepła,

- pgrzewaniem elektrycznym+ fotowoltaika,

- gazem butlowym(i sieciowym)

- w pierwszej kolejności podłączenie do sieci ciepłowniczej

Zwracamy się z prośbą do wszystkich zainteresowanych mieszkańców o składanie wstępnej deklaracji udziału w projekcie w terminie do 31.01.2019 r., która pozwoli nam na prawidłowe przygotowanie wniosku o dotację w ramach projektu.

WYSZUKIWARKA

Banery
STRATEGIA GMINY MARCINOWICE


Gmina Marcinowice