piątek, 24 maja 2024r.
   
Czcionka

Miejscowość Sady

Sady


Sady leżą na zachód od Ślęży, na skraju Ślężańskiego Parku Krajobrazowego., na wysokości 230 m n.p.m.
Jej najstarsze nazwy: Krozel, w 1764 r., i Crotzel, Krotzel, w 1816 r., pochodzą z okresu pruskiego. Nazwa: Krotzel używana była do końca II wojny światowej. Po II wojnie światowej, kiedy Śląsk przyłączono do Polski, w 1945 r., wieś otrzymała nazwę: Chróst, później: Sadko, a w 1947 r.: Sady.
Dzisiaj miejscowość liczy ponad 250 mieszkańców.
To jedna z najmłodszych wsi w regionie. Teren, na którym powstała, od dawien dawna aż do roku 1810 (kiedy to uległy kasacie majątki klasztorne), należał do klasztoru augustianów na Ślęży. Pierwszym prywatnym właścicielem wsi został wtedy niejaki Meidel. W 1825 r. wieś należała do jego spadkobierców. W 1840 r. właścicielem Sadów był Franz Natzon z Mysłakowa.
Stara część Sadów ma układ ulicówki, nowsza jest regularnie zabudowanym osiedlem. Na uwagę zasługują dość licznie zachowane stare budynki. Kilkaset metrów od wsi znajduje się samotna skała sięgająca wysokości 305 m n.p.m., należąca do Masywu Ślęży.  W pobliżu wsi krzyżują się liczne szlaki turystyczne, które prowadzą wokół Masywu Ślęży. Są to m.in. Droga Piotra Własta prowadząca na Wieżycę 405 m n.p.m., Trakt Bolka do Strzegomia oraz Rozdroże Bialskie.
Między Sadami i Białą leżą jedne z najstarszych dolnośląskich kamieniołomów, tzw. „Białe Krowy”. Kamień z tych kamieniołomów można znaleźć w wielu świątyniach klasztornych Dolnego Śląska.
Sady są jedyną miejscowością w gminie położoną na krawędzi kompleksu leśnego pokrywającego Masyw Ślęży. Nie dysponują zabytkami dużej klasy, posiadają natomiast duże walory krajobrazowe i zaliczają się do najpiękniejszych wsi na terenie gminy. Wieś posiada szczególny mikroklimat związany z sąsiedztwem góry Ślęży, co sprzyja rozwojowi agroturystyki.
Przez Sady przebiega międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 9 (tzw. Szlak Bursztynowy, łączący Bałtyk z Morzem Śródziemnym). Trasa ta biegnie przez Sobótkę, Sady i Mysłaków.Źródło: Przewodnik turystyczny ZE ŚLĘŻĄ W TLE PRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO GMINACH ŚLĘŻAŃSKICH.  Rafał Brzeziński

WYSZUKIWARKA

Banery
STRATEGIA GMINY MARCINOWICE


Gmina Marcinowice